top of page

News

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon

Powiat-Bocheński

Gmina-Rzezawa

Liczba ludności -

Strefa numeracyjna-(+48) 14

Kod pocztowy-32-712

Tablice rejestracyjne-KBC

SIM-0829916

W dniu 18 marca miało miejsce spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem na tapecie była książka Grzegorza Kasdepki Poradnik hodowcy aniołów. Niesamowita baśń, zupełnie inna książka w dorobku pana Grzegorza. To pełna grozy, magiczna baśń. Baśń dziejąca się współcześnie. Dotycząca współczesnych problemów. Bardzo na czasie, dla dzieci i koniecznie dla ich rodziców. Główną bohaterką jest Marta – jedenastoletnia dziewczynka, która mieszka z rodzicami i bratem Rysiem oraz ciocią w bloku. Jest ona bardzo wrażliwa i spragniona uwagi bliskich. Jej rodzina na pozór bardzo normalna, niestety w miarę zagłębiania się w lekturze odkrywamy, że skrywają oni wiele tajemnic. Książka ta jest  o tym jak łatwo zapominamy co najważniejsze, nie dostrzegamy problemów naszych bliskich, przemęczenie rodziców zabieganych  i fakt, że zbyt mało czasu poświęcają swoim dzieciom często powoduje, że  z tych małych problemów mogą wyrosnąć spore potworności. Tuż obok nas może bowiem być zło, ale też może być i dobro. Czarownice. Anioły. I ich hodowcy, którzy ratują z opresji... Należy zwrócić uwagę na ilustracje w tej książce, które są pełne mroku i budzą grozę. Dzieci najbardziej wstrząsnęła ilustracja przedstawiająca kobietę w kaloszach, która kuśtykała w stronę Marty, a jej rubinowe oczy błyszczały przeraźliwie.

Po omówieniu opowiadania, dzieci wcieliły się w hodowcę aniołów i tworzyły swoje własne anioły, które miały ich strzec. Niektórzy nawet wykonali portret kobiety w kaloszach, przyznam, że była bardzo realistyczna.
 

Dnia 24 lutego miało miejsce spotkanie DKK dla dzieci w bibliotece w Bratucicach. Podczas tego spotkania omawialiśmy książkę „Pamiętnik grzecznego psa” autorstwa Katrzyny Terechowicz oraz Wojciecha Cesarza

 


 

Jest to książka na pewno dla wszystkich miłośników czworonogów ale i  nie tylko. Autorzy pokazują dzieciom świat z psiej perspektywy, bowiem  narratorem jest młodziutki Alaskan malamut o imieniu Winter.  Dla tego psa nie ma rzeczy niemożliwych, gdyż wychodzi on z założenia, zabawa przede wszystkim. Nikt  i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia.  Uczestnikom spotkania bardzo podobał się ten główny bohater opowiadania. Wszyscy wyszukiwali w książkach zabawnych historyjek, tych z których śmiali się najbardziej. Wyszukiwaniom nie było końca. Klubowicze poprosili o zakupienie do biblioteki wszystkich książek z niesamowitymi przygodami zabawnego psa o imieniu Winter. Przygotowaliśmy dużą kartkę papieru,  na której na środku napisaliśmy dużymi literami słowo Winter, a później wypisywaliśmy wszystko to co kojarzyło nam się z tym. Na koniec spotkania dzieci otrzymały malowankę psa i mogły ją wymalować na dowolnie wybrany kolor. Wszystkim nam bardzo się podobało spotkanie z Winterem. Na koniec należałoby powiedzieć, że książka „Pamiętnik grzecznego psa” otrzymała III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Polecamy tą książkę każdemu – dzieciom i dorosłym, a na pewno wszystkim tym, którzy kochają psy.

Dnia 22 stycznia miało miejsce pierwsze spotkanie DKK dla dzieci zorganizowane w Bibliotece w Bratucicach. Początkowo zakładałam uczestnictwo w klubie 10 uczestników, na spotkanie przybyło 11 dziewczynek- jedna osoba była nieobecna z powodu choroby, byłby to 12 uczestnik. Dzieci wymieniały się między sobą książeczkami tak by każdy z uczestników mógł przeczytać tą pozycję.

Na pierwsze spotkanie wybrałam książkę Małgorzaty Kondej „sejf z milionem w środku czyli bestseller III b”. Pozycja ta została wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to lektura, którą bez wahania można podsunąć młodemu czytelnikowi, by w sposób przystępny ukazać mu świat podstawowych, pozytywnych wartości i pomóc nauczyć żyć w społeczności.

Książeczka bardzo się dzieciom spodobała, w sposób bardzo entuzjastyczny opowiadały o jej treści, wyszukiwały fragmenty tekstu, które najbardziej zapadły im w pamięci.

Dowiedzieliśmy się, że bohaterem opowiadania jest Felek Felicjański, chłopiec, który jest chory  i większość swojego życia spędza w szpitalu, gdzie nie jest w stanie nawiązać głębszej relacji. Jego krótkie pobyty często w zmienianych szkołach również nie umożliwiają mu poznania rówieśników, a nieumiejętność przystosowania się do grupy sprawia, że chłopak przebywa w osamotnieniu. Marzy on by wreszcie mieć jakiegoś przyjaciela, jego sytuacja zmienia się dopiero, gdy przybywa do klasy III b, której wychowawczyni postanawia z resztą klasy wesprzeć Felka i spełnić jego wielki marzenie. Powstaje książka, w której każdy z członków klasy opowiada coś o sobie, po to by ich nowy kolega mógł lepiej ich poznać i by czuł, że nie jest sam i że zawsze ma na kogo liczyć. My również za przykładem klasy III b przystąpiliśmy do stworzenia naszej własnej książeczki, w której dzieci za pomocą słów i rysunków przedstawiały co lubią, a czego nie, rysowały coś o sobie i tak powstał nasz własny „„Bestseller Dyskusyjnego Klubu Książki  dla dzieci”.  Wszystkim spotkanie bardzo się podobało.

Omówiliśmy jeszcze regulamin naszego klubu i staraliśmy się wybrać jakąś nazwę. Niestety pomysłów było bardzo dużo i ustaliliśmy, że na następnym spotkaniu podamy ostateczną nazwę. Kolejne spotkanie już w lutym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

kontakt

Udało się! Wiadomość dotarła.

Opracował Pawlik Łukasz współpraca Rachfał Teresa                                                                                                                                                         Część materiałów pobrano z wikipedia.org

bottom of page